Predmetna 2024/2025

Ekskurzija učenika osmog razreda

Ekskurzija učenika osmog razreda izvedena je 26. 27. i 28. septembra na relaciji Leskovac-Kruševac-Vrnjačka Banja-Požega-Mokra Gora- Drvengrad-Zlatibor-Stopića pećina-Gostiljski vodopadi- Leskovac.

Prvog dana učenici su posetili Crkvu Lazaricu u Kruševcu, podignutu 1375. godine, zadužbinu Kneza Lazara, gde je srpska vojska pričešćena i odatle krenula u Kosovsku bitku, posetili smo Manastir Ljubostinja, ženski manastir iz 1388 godine, zadužbinu Kneginje Milice, a prema predanju to je mesto gde je ona prvi put ugledala Kneza Lazara. U Ljubostinji je sahranjena i prva srpska pesnikinja Jefimija. Nakon toga smo uživali lepotama Vrnjačke Banje, najveće banje u Srbiji gde smo šetali i uživali u zelenilu. Kasnije smo se uputili u Požegu gde smo imali smeštaj.

Drugog dana posetili smo Mokru Goru, živopisno selo između planina Tara i Zlatibor, a na brdu Mećavnik posetili smo etno selo režisera Emira Kusturice, uživali u pogledu na zelene predele planine Tare, vozili smo se vozićem Šarganskom osmicom, starom prugom koja uskim kolosekom ide 300 metara uzbrdo i formira savršenu osmicu. Slobodno vreme na Zlatiboru proveli smo u dugim šetnjama pored jezera i uživali u svakom trenutku i čarima ove prelepe planine.

Poslednjeg dana posetili smo Stopića pećinu, rečnu pećinu kroz koju protiče Trnavski potok, između sela Trnava i Rožanstva. Pećina je dugačka 1691 metar, a otvorena je za posetioce 2009. godine, posetili smo i Vodopad u Gostilju (Gostiljki Vodopad) i uživali u svežini slapova koji se obrušavaju sa 20 metara visine na stene prekrivene zelenom mahovinom.Zlatiborski predeo i miris prirode su neopisivo lepi.

Sa ekskurzije smo se vratili puni pozitivnih utisaka, zadovoljni i srećni jer smo zauvek stekli uspomene koje nikada nećemo zaboraviti.

Razredne starešine

Olgica Jović 8/1, Marina Mladenović 8/2, Slobodanka Panajotova 8/3 i Violeta Aleksić 8/4

Leskovačkog odreda  6