Razredna - 2023-2024

Nedelja ljubaznosti i tolerancije

Učenici drugog razreda su ove nedelje sa svojim učiteljima obeležili Dan ljubaznosti 13. 11. i Dan tolerancije 16. 11. Nedelju smo započeli lepim porukama, uzajamno pokazivali empatiju i time učinili srećnijim jedni druge.

Biti ljubazan je naš izbor. Stiče se u porodici, a nadograđuje celog života. Glavne reči su četiri čarobne reči HVALA, IZVINI, MOLIM TE, IZVOLI, a pored njih učenici su otvorili svoja srca i videli ono najlepše u svojim drugarima, pružili im reči utehe i podrške. Nastavili smo sa tolerancijom. Ovaj dan treba da nas podseti kako da prihvatamo tuđe stavove, da vrednujemo mišljenja drugih, kako da poštujemo i uvažavamo drugačije od nas.

Tolerancija predstavlja prihvatanje različitosti, svest da je svako živo biće posebno, jedinstveno i kao takvo zaslužuje poštovanje.

Tolerantna osoba se drži svojih uverenja ali i prihvata činjenicu da i drugi imaju pravo na svoje mišljenje kao i pravo da budu ono što jesu.

Tolerantnost nije slabost, niti negativna osobina.

Igrajući igru "Oluja misli" na temu tolerancije zapisali smo reči: LjUBAV DAVANjE SLUŠANjE UZDRŽANOST EMPATIJA PRIHVATANjE POŠTOVANjE RAZUMEVANjE SLOBODA UVAŽAVANjE NENASILjE SHVATANjE TRPELjIVOST PRAŠTANjE PRIJATELjSTVO

Učenici su navodili konfliktne situacije iz školskog života ili u porodici, na treningu, sa rođendana, koje su suprotne ovim pojmovima. Svaku priču predstavili su i odglumili na društveno prihvatljiv način uz objašnjenje pogrešnih koraka i bolje razumevanje događaja u kojima su učestvovali. Na kraju smo napravili pano kao podsetnik svima da ne zaborave da svojim drugarima upute neku lepu misao, pohvale, pruže podršku, saslušaju, i imaju na umu da:

TOLERANCIJA NIJE SLABOST.

POPUSTLjIVOST NIJE LOŠA OSOBINA.

TOLERANTAN SE DRŽI SVOJIH UVERENjA, ALI PRIHVATA DA I DRUGI IMAJU PRAVO NA SVOJE MIŠLjENjE.

KLjUČ ZA MIRAN ŽIVOT SU TOLERANCIJA I NENASILjE.

GRADIMO KULTURU MIRA, TOLERANCIJE I RAZUMEVANjA.

SUKOBI I RAZLIČITA MIŠLjENjA SU SASTAVNI DEO ŽIVOTA, ALI NAUČIMO DA IH MIRNO REŠAVAMO.