Razredna 2024-2025

Debata „Od bajke do klika“

Trećeg dana Dečije nedelje, 9. 10. 2024. godine, u cilju boljeg razumevanja dečijih prava, tolerancije i solidarnosti među decom učenici 3-1 su sa učiteljicom Anom Gavrilović organizovali debatu „Od bajke do klika“. Gosti na debati bili su Teodorov deda Svetislav Zdravković, pedagog u penziji, i Lein tata Miroslav Živković, profesor istorije.

Činjenica je da današnja deca odrastaju preplavljena medijskim sadržajima i njihovim uticajem, pa je razgovor bio o tome kako to utiče na njih, a kako bajke koje uče o prijateljstvu i toleranciji. Debatu smo započeli razgovorom o bajkama jer su bajke bliske i poznate učenicima. Postepeno smo kroz razgovor uvodili temu o toleraniji povezujući vrednosti iz bajke s modernim situacijama.

Na kraju su učenici podeljeni u dva tima zapisivali zašto je dobro tradicionalno čitanje bajki, a zašto savremeni pristup učenja preko interneta, a zatim koje su mane i nedostaci i tradicionalnog i modernog. Učenici su veoma kreativno i argumentovano iznosili svoje stavove.Neki od argumenata su bili: uživamo dok čitamo, bogatimo rečnik, razvijamo maštu, dobijamo potpunu sliku, vraćamo se istim rečenicama, zapisujemo lepe misli, nema reklama, neprimerenih izraza i nasilja, ne gubimo vreme, ne kvarimo vid gledajući u ekran, a sa druge strane prednost interneta je što je vizuelna slika, više informacija u kraćem vremenskom periodu, dostupnost informacija, zabavnije jer se brže menjaju slike itd.

Zaključak je bio da živimo u modernom svetu, da je tehnologija dostupna i treba da se iskoriste dobre strane, ali da čitanje bajki ostaje prvo i nezamenjivo iskustvo svakog deteta.

Leskovačkog odreda  6