Razredna - 2017/2018

Oblak reči

Održan je čas srpskog jezika sa učenicima 1/2 i 4/1 u četvrtak 28.12.2017. godine.  Cilj časa je stematizacija znanja o pravilnom pisanju slova i pravopisu kod prvaka i jezičkim sadržajima kod četvrtaka, kao i saradnja učenika i podrška mlađim drugarima.

Učenici su podeljeni u manje grupe od četiri učenika (dva prvaka i dva četvrtaka).  Svaka grupa je dobila list papira sa ispisanim rečima „Oblak reči“. Stariji drugari su prvacima objasnili zadatak, a on je glasio da pronađu reči koje su napisane velikim početnim slovom,  prepišu ih i kažu šta označavaju date reči. Uz svaku reč treba da dodaju još jednu reč koju sami smišljaju kako bi dobili rečenicu. Učenici četvrtog razreda prepisuju njihove rečenice i proširuju ih priloškim odredbama, atributom i objektom, određuju službu i vrstu reči. U završnom delu časa prvaci ilustruju rečenice, a četvrtaci pregledavaju prvacima i ocenjuju. Za domaći prvaci treba da prepišu pisanim slovima, a četvrtaci su međusobno zamenili sveske i ocenjuju jedni druge. Učenici su bili veoma odgovorni, vredni i srećni.