Razredna - 2017/2018

Radionica sa roditeljima: Sudjenje maćehi

Vrsta aktivnosti: Čas srpskog jezika u saradnji sa roditeljima

Vreme realizacije: sreda, 21.2.2018. godine

Organizator/realizator aktivnosti: učiteljica Ana Gavrilović, učenici i roditelji Predrag i Tatjana Mitić

Cilj aktivnosti: Osvešćivanje svesti učenika o Dačjim pravima, o ugrožavanju prava dece od strane odraslih, merama koje treba da preuzmu i kome da se obrate.

Učenici četvrtog razreda su obradili narodnu bajku Pepeljuga i kroz analizu bajke pričali o pravima dece. Tako smo došli do ideje da organizujemo suđenje maćehi i pozovemo u goste pravnike Tatjanu i Predraga Mitića. Na jednoj strani je bila grupa deca koja optužuje maćehu, na drugoj oni koji je brane,  a treću grupu su činila deca u službi nezavisnih gradjana – porota.

Strana koja je tužila,  iznela je i optužila maćehino ponašanje i nepoštovanje dečjih prava. Navedeno je: zlostavljanje dece, zanameravinje i zapuštanje dece (obrazovanje i higijena), primoravanje  na težak fizički rad i lišavanje slobode.

Strana optužene maćihe se branila time da je maćiha htela da je nauči da radi kućne poslove i zaštiti  je od momaka jer je lepa i mlada. Učenici su ušli u debatu i na veoma interesantan način branili svoju stranu.

Sudija, tata Predrag, je doneo odluku da je optužena maćiha kriva i dao reč poroti da odluči o kazni. Porota se obratila sudu rečima da je maćiha kriva, ali da je i ona nekom majka, da je sada sigurno  shvatila gde je grešila i da je treba kazniti blažom kaznom. Sudija je odredio uslovnu kaznu na godinu dana, a maćeha je dobila priliku da nauči prava deca, da ih poštuje i primenjuje i postane bolja.

Obe strane su bile zadovoljne i na veliku radost učenici su komentarisali da treba oprostiti, da odluke koje donosimo imaju posledice za svakog ali uz pokajanje svaka se greška može ispraviti i oprostiti, a na taj način ljudi postaju bolji.