Predmetna 2017/2018

Odlazak u Ohrid – poseta bratimljenoj školi OU „Vančo Nikoleski“

Povodom Dana škole „Vančo Nikoleski“, sa kojom smo se pobratimili pre pet godina, ekipa iz naše škole krenula je put Ohrida 10.5.2018. god. u trodnevnu posetu.

Ekipu su činili učenici osmog razreda:

• Anastasija Stanković VIII-1,
  • Anđela Petković VIII-1,
  • Emilija Jovanović VIII-1,
  • Aleksandar Nikolić VIII-1,
  • Marko Mitić VIII-1,
  • Nađa Nešić VIII-2,
  • Sara Stefanović VIII-2,
  • Miroslava Stojanović VIII-2,
  • Ilija Gavrilović VIII-2,
  • Natalija Veličković VIII-3 i
  • Ljubica Cakić VIII-3.

Učenici su bili u pratnji direktorke škole Tamare Janković, koja se pobrinula da organizacija posete bude na zavidnom nivou, direktora u penziji Jovice Marjanovića, koji je pokretač druženja i inicijator bratimljenja dveju škola, pedagoga Danijele Stojilković i nastavnika: Milene Stevanović, Olgice Jović, Tanje Kostić, Mihaele Trajković, Zorke Milenković, Ane Gavrilović,  Jovice Cvetkovića i Miodraga Mitića.

Dan prvi

Polazak je bio u jutarnjim časovima da bismo oko 13:30 stigli u Leskoec, gde su nas dočekali ljubazni domaćini – nastavnici i učenici škole „Vančo Nikoleski“. Nakon kraćeg odmora i zakuske imali smo čast da prisustvujemo časovima nemačkog jezika, matematike i hemije. Na kreativan i interaktivan način saznali smo novo i obnovili poznato gradivo. Bilo je reči o modalnim glagolima, Fibonačijevom nizu, bazama i kiselinama, itd.

Nakon časova otišli smo do školske biblioteke gde smo pobratimima uručili poklon „Od Leskovca 101 knjiga za Leskoec“. Poklon su pripremili učenici naše škole tako što su odabrali najlepše knjige savremenih pisaca za decu na srpskom jeziku.

Poslepodnevne časove iskoristili smo za kratak odmor i smeštaj kod svojih damaćina.

Uveče je organizovana žurka u holu škole za učenike, a nastavnici su obišli i područno odeljenje škole i festival „Večer na jagotkata“ („Veče jagode“). Festival je bio humanitarnog karaktera. Prikupljen novac od torti i kolača sa jagodama ide za lečenje obolele devojčice.

Iste večeri Udruženje „Spasovden“ dodelilo je zahvalnice za doprinos manifestaciji direktorki naše škole Tamari Janković, direktoru Jovici Marjanoviću i nastavnicima Jovici Cvetkoviću i Olgici Jović.

Dan drugi

U Centru kulture u Ohridu  11.5.2018. od 10:00 održana je generalna proba priredbe. Učenici škole „Vančo Nikoleski“ vežbali su za svoj Dan škole uz sugestije nastavnika makedonskog jezika. Tema priredbe bila je „Sonuvam so otvoreni oči“ („Sanjam otvorenih očiju“). Učenici naše škole dobili su poziv da uzmu učešće u priredbi. Vežbali su vredno i odgovorno na probama sa nastavnicom Milenom Stevanović. Scenario za naš nastup napisala je nastavnica Ana Stanković.

Priredba je održana istog dana sa početkom u 18:00. Sve je proteklo u najboljem redu. Gromoglasne aplauze publike izmamili su učesnici – i domaćini i gosti.

Dan treći

Došao je i dan rastanka. I učenici i nastavnici opraštali su se puni emocija. Bili smo srećni što smo se lepo družili, bili kreativni, naučili nešto novo, stvorili nova prijateljstva, posetili stare prijatelje, a tužni jer je vreme brzo proletelo. Rastali smo se sa novim idejama i planovima za naredne susrete i poručili pobratimima da ih sa nestrpljenjem očekujemo u Leskovcu, u OŠ „Svetozar Marković“.