Razredna - 2017/2018

Svetosavske nagrade učenika mlađih razreda

Povodom Savindana OŠ „Vožd Karađorđe“ Leskovac raspisala je likovni i literarni konkurs. 

Na likovnom konkursu u kategoriji od prvog do četvrtog razreda zadata tema bila je: Pred vratima Hilandara. Naša učenica Mila Spasić 3/2  dobila je prvu nagradu.

Na literarnom konkursu učestvovali su učenici trećeg i četvrtog razreda naša škole. Zadate teme bile su: Večna naša slavo, Svetitelju Savo  i Krenimo svi Savinim stopama. 

Pored mnogobrojnih radova, žiri u sastavu profesora srpskog jezika izdvojio je rad Ive Marković 4/1 kao drugonagrađeni na temu „Večna naša slavo, Svetitelju Savo“ .

23.1.2018. godine u izložbenom prostoru leskovačkog Narodnog muzeja otvorena je izložba nagrađenih radova. Tom prilikom su i Mila Spasić u svojom učiteljicom Tatjanom Stojković i Iva Marković sa svojom učitiljicom Anom Gavrilović primile nagrade. 

Nagradjeni radovi

Večna naša slavo Svetitelju Savo

Prošlost...Prošlost je mnogo uticala i ostavila veliki i dubok trag na sadašnjost i sigurno će uticati i na budućnost. Da nije bilo Nikole Tesle i njegovih izuma danas ne bismo ovako živeli, ali pre Nikole Tesle u Srbiji je imala veliki značaj porodica Nemanjić koja je postavila temelje pismenosti.

Rastko Nemanjić,svima bolje poznat kao Sveti Sava mnogo je pomogao Srbiji i srpskom narodu. Već od malena se videlo da će biti svetiteljska duša. Vremenom,ljudi su ga zavoleli kada su uvideli njegovu dobrodušnost, veru i podršku svima njima. Za bogatstvo nije mario, već sve što ima, davao je siromašnima. Gradio je crkve, manastire, škole, bolnice, sve za dobrobit svog naroda. Otvorio je prvu školu i predavao u njoj. Stalno je gradio nove crkve i manastire kako bi se ljudi molili u njima i nalazili spas u veri.  Za života je uspeo da narod zbliži, obrazuje i uči o Bogu i veri, a posle njegove smrti narod je nastavio i prenosio generacijama učenje Svetog Save. Ni u najtežim danima za srpski narod vera nije manjkala, naprotiv tada je bila najjača. Za vreme Srbije pod Turcima ljudi su napravili u Leskovcu crkvicu sa odžakom. Turci su mislili da je to obična kuća pa je nisu rušili.

Sveti Sava je jedan od naših srpskih velikana. Savin dan se praznuje kao školska slava u svakoj školi,a njegovo ime i delo su opevani u himni o našem Svetitelju Savi. Njegov lik nas uvek dočeka i isprati sa ikona u našim crkvama i manastirima.

Iva Marković 4/1

 

 

 

Kontakt

Osnovna škola "Svetozar Marković" Leskovac

e-mail: svetozarmarkovicle@yahoo.com

Telefon: 016/243244

© 2017 OŠ "Svetozar Marković" Leskovac All Rights Reserved.

Main Menu